A Dűne egy sci-fi regénysorozat, amelyet Frank Herbert írt. Az első regény, amely szintén a Dűne címet viseli, 1965-ben jelent meg, a távoli jövőben játszódik, és egy fiatal nemes, Paul Atreides történetét meséli el, akinek családja átveszi az Arrakis nevű sivatagi bolygó irányítását, amely az egyetlen forrása a fűszermelángnak, a pszichikai képességeket fokozó és az űrutazáshoz nélkülözhetetlen drognak. A bolygó egyben a Fremenek, a nomád sivataglakók törzsének is otthona, akik Paulban a megmentőjüket látják. Az Atreides családot elárulja a császár és a rivális Harkonnen-ház, Paul és az anyja pedig a sivatagba menekül, ahol csatlakoznak a Fremenekhez, és az Arrakis feletti uralomért vívott harcban vezetik őket.
A sorozat során a politika, a vallás, az ökológiai katasztrófa és a technológia következményeinek témáit járják körül. A Dűne-sorozat 6 könyvből áll. A könyvek mindegyike az Arrakis bolygó politikai és vallási tájképét és az ott élő karaktereket tárja fel. Herbertnek az Arrakis bolygó és lakói a tudományos-fantasztikus irodalom egyik legrészletesebben és legteljesebben megvalósított alkotása, gazdag történelmével és kultúrájával, amely mélységet ad a történetnek. A sorozat összetett karaktereiről, bonyolult cselekményéről, valamint mély filozófiai és vallási témák feltárásáról ismert. Számos díjat nyert, köztük Hugo- és Nebula-díjat, és minden idők egyik legnépszerűbb sci-fi regényeiként emlegetik.
Frank Herbert
Frank Herbert amerikai sci-fi író volt, aki leginkább a Dűne című regényéről és annak öt folytatásáról ismert. A washingtoni Tacomában született 1920-ban, és írói pályafutását újságíróként kezdte, a csendes-óceáni északnyugati térség újságjainak és magazinjainak dolgozott. Az 1950-es években számos novellát írt, de nemzetközi hírnevet és elismerést az 1965-ben megjelent debütáló regénye, a Dűne hozott számára. A regény elnyerte a Hugo- és a Nebula-díjat, és minden idők egyik legnagyobb sci-fi regényének tartják.
Herbert folytatta a Dűne folytatásainak megírását, de számos más regényt is írt. Herbert művei összetett karaktereiről, bonyolult cselekményeiről, valamint mély filozófiai és vallási témák feltárásáról ismertek. A technológia társadalomra és a környezetre gyakorolt hatását is vizsgálta, és számos története az ökológiai összeomlással fenyegető világokban játszódik.
Frank Herbert 1986-ban halt meg, de öröksége tovább él regényein keresztül, amelyek nagy népszerűségnek örvendnek az olvasók körében, és amelyeket a média különböző formáiban – többek között játékfilmben, televíziós sorozatban és videojátékokban – is feldolgoztak. A sci-fi műfaj úttörője volt, műveit pedig a legfontosabbak és legnagyobb hatásúak között tartják számon.
Dűne könyvek sorrendje
A Dűne-sorozat, más néven a Dűne-krónikák, egy sci-fi regénysorozat, amelyet Frank Herbert írt. A sorozat hat regényből áll, amelyeket maga Herbert írt, és számos további műből, amelyeket halála után más szerzők írtak a fiával, Brian Herberttel. Ezek között vannak előzmény- és folytatásregények. A könyvek sorrendje a következő:
- „Dűne” Frank Herbert (1965)
- „A Dűne messiása” Frank Herbert (1969)
- „A Dűne gyermekei” Frank Herbert (1976)
- „A Dűne istencsászára” Frank Herbert (1981)
- „A Dűne eretnekei” Frank Herbert (1984)
- „A Dűne Káptalanház” Frank Herbert (1985)
- „A Dűne vadászai” Brian Herbert és Kevin J. Anderson (2006)
- „A Dűne homokférgei” Brian Herbert és Kevin J. Anderson (2007)
Érdemes megemlíteni, hogy az első három könyvet tekintik az eredeti sorozatnak, a Brian Herbert által írt későbbi könyveket pedig a Dűne legendáinak.
További Dűne regények
A Frank Herbert által írt 6 eredeti Dűne-regényen kívül számos további mű is megjelent, amelyeket Herbert halála után más szerzők írtak, Herbert hagyatékának engedélyével és fiával, Brian Herberttel együttműködve.
Ezek a további művek a következők:
- „A Dűne: A Butleri Dzsihad” (2002).
- „A Dűne: A gépirtó hadjárat” (2003)
- „A corrini csata” (2004)
- „A Dűne fia, Paul” (2008)
- „A Dűne szelei” (2009)
- „Sisterhood of Dune” (2012)
- „Mentats of Dune” (2014)
- „Navigators of Dune” (2016)
Ezek a kiegészítő regények a Dűne legendái sorozatnak számítanak, az első „Dűne” könyv eseményei előtt játszódnak, és a szereplők hátterét, valamint az univerzum politikai, társadalmi és technológiai környezetét tárják fel.